نثر طنز: به ولگرام خوش‌آمدید

  • پنج شنبه, 14 آبان 1394 ساعت 17:47
  • منتشرشده در طنز

بعد از وصل شدن ملت به اینترنت و آمدن گوشی‌های مکش مرگ ما به کشور، بازار نصب و راه‌اندازی انواع و اقسام نرم‌افزارهای جورواجور بر روی گوشی‌های تلفن همراه، گرم شده است. الآن، مکالمه با گوشی، به حاشیه رانده‌شده؛ ازبس‌که استفاده‌های پیشرفته دیگری پیداکرده است. بعضی‌ها حتی مجبور می‌شوند که گوشی خود را در حالت اصطلاحاً پرواز قرار دهند تا مثلاً بتوانند کارهای بانکی خود را انجام دهند یا مطالب خود را بر روی صفحات یادداشت گوشی بخوانند. خود حقیر چندی پیش، برادر مداحی را در محفلی زیارت کرد که اشعارش را داشت از روی گوشی‌اش با آواز می‌خواند. الآن ما خیلی پیشرفت کردیم. باور کنید.
خب این‌ها همه، استفاده‌های خوب از پیشرفت‌های تکنولوژی ارتباطی است و بحثی هم در آن نیست. نقش کاغذ هم دارد روزبه‌روز کمتر و کمرنگ‌تر می‌شود. مگر این شکلی بشود فاتحه بروکراسی را خواند. با برنامه‌ریزی که نشد. بالطبع و به‌تبع این قضیه، درختان کمتری هم نیاز است که قطع شوند. حالا برای تأمین ذغال لازم هم خدا بزرگ است. چوب درختان بی‌خاصیت هست. مگر جناب ناصرخسرو نگفت:«بسوزند چوب درختان بی‌بر/ سزا خود همین است مر بی بری را»؟ ما که نگفتیم که خیال کنید از خودمان درآوردیم.
یکی دیگر از چیزهایی که این روزها روی گوشی‌ها نصب می‌شود؛ انواع نرم‌افزارهای مجازی است که به فضاهای مجازی شهرت دارند. عین وایبر و واتساپ و اینستاگرام و لاین و تلگرام.. و امثالهم که باعث شده ملت،صبح تا شب و شب تا صبح، سرشان تا خرخره توی گوشی‌هایشان باشد؛چنان‌که انگار دنبال لنگه جورابشان می‌گردند.
جدیدترین فضای مجازی: با این احساس و المشاهده، که مردم ایران، و در حاشیه مردم جهان؛ بیش‌ازحد مجاز از این فضاهای مجازی استقبال کردند و این تازه در حالی است که به گفته خود جناب وزیر ارتباطات،سرعت اینترنت رضایت‌بخش نیست و اگر بود، وضعیت چطور می‌بود؛ خوشوقتیم اعلام کنیم که موفق به طراحی و ساخت و انداخت یک نرم‌افزار فضای مجازی جدید و ابتکاری شدیم که کاملاً تولید داخل است. این نرم‌افزار، ولگرام نام دارد. ذیلاً به چند مورد از ویژگی‌های آن اشاره می‌شود:
۱ـ امکان ولگردی: به‌عوض این‌که در کوچه و خیابان و در سطح بزرگراه برای خودتان ول بگردید و خدای‌ناکرده دورــ دور بزنید؛ سر جای خود در منزل یا محل کاربنشانید و داخل ولگرام بگردید. خطر تذکر لسانی هم در کار نیست. فقط خودتان هستید و خودتان. البته بقیه هم هستند، ولی آن‌طرف‌اند. خودتان هم که بعید است به خودتان تذکر بدهید. خلاصه،آخر عشق و صفا!
۲ـ هوشمند بودن: نرم‌افزار ولگرد جوری برنامه‌ریزی‌شده که زمان شام و ناهار را به شما گوشزد می‌کنید تا از گرسنگی تلف نشوید. این‌طوری شما می‌توانید تمرکز بیشتری برای ول گشتن در ولگرام را تجربه کنید. در صورت نیاز شدید به بودن در ولگرام به مدت مدید، این نرم‌افزار باحال قادر است که زمان دستشویی رفتن را هم به شما اطلاع دهد. مثلاً با این آلارم هشداردهنده:«بدو که ریخت
۳ـ مدیریت مجانی: شما می‌توانید همین‌طور ابتدابه‌ساکن و بدون نیاز به اخذ هیچ‌گونه مجوزی از وزارت کشور یا لزوم رد شدن از گزینش و نظارت استصوابی، اقدام به تشکیل گروه‌ها یا گروهک‌هایی نمایید که خودتان مدیر آن باشید. بدون نیاز به برگزاری انتخابات. این‌طوری به‌راحتی توانسته‌اید یک دوره مدیریت موفق را امتحان کنید. به هنگام خواستگاری هم‌خانواده‌تان می‌توانند با سربلندی ادعا کنند که فرزندشان مدیر است. از امین این‌وآن بودن که بهتر است.
۴ـ عمق‌بخشی: نرم‌افزار حاضر، میزان فرورفتن شما در ولگرام را بر روی نموداری خاص نشان می‌دهد. این فرورفتگی، حکایت از عمق نگاه و مطالعات شما دارد و به شما امید می‌بخشد که به سهم خود توانسته‌اید در گسترش روح تحقیق و پژوهش در جامعه، اثرگذار باشید. در صورت زیاد فرورفتن، هشدارهای لازم را به شما می‌دهد تا سریعاً دنده‌عقب برگردید و از شدت مطالعه، خفه نشوید.

*رضا رفیع*

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.