تحلیل نام سال ۱۳۹۵/ حجت الاسلام و المسلمين طالقاني

بسم الله الرحمن الرحیم
/حجت الاسلام و المسلمين طالقاني مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه های آزاد استان همدان و امام جماعت مسجد قبا در اولين جلسه هفتگی تفسير موضوعي قرآن كريم در سال 95 به تحليل و تبيين فرمايشات نوروزي مقام معظم رهبري حضرت آيت الله العظمى خامنه اي پرداختند.
ایشان به دو محور اساسی ؛ "تقویت قوای دفاعی" و "حل مشکلات اقتصادی"
در فرمایشات نوروزی مقام معظم رهبری اشاره نمودند، که مشروح آن به شرح ذیل می باشد:

سال نو را که متبرک به وجود مبارک حضرت صدیقه طاهره ( سلام الله علیها ) است را خدمت یکایک شما نمازگزاران عزیز تبریک و شاد باش عرض می کنم .
امشب به جای بحث تفسیری به تحلیل فرمایشات نوروزی مقام معظم رهبری خواهیم پرداخت :
فرمایشات نوروزی حضرت آقا در پبام تبریک سال نو ، سخنرانی اول فروردین در جمع زائران و مجاوران حرم علی ابن موسی الرضا ( ع ) و سخنرانی چند روز پیش در جمع مداحان اهل بیت (ع)، دو پیام اساسی داشت ؛ یکی بحث تقویت قوای دفاعی یا به تعبیری تقویت امنیت کشور است.
در همین راستا دو فراز از فرمایشات مقام معظم رهبری به همراه دو آیه از قرآن کریم و یک روایت نبوی (ص) تقدیم خواهم نمود:
حضرت آقا در پیام نوروزی که از مهمترین سخنرانی هاست اینگونه فرمودند ؛
« ملت ایران باید کاری کند که خود را در مقابل تحدیدهای دشمنان از آسیب پذیریرج کند و آسیب پذیری از ناحیه دشمن به صفر برسد که در واقع نشانگر این است که کشور در طمع تحدید دشمنان خارجی است » .
نماینده ولی فقیه در دانشگاه های آزاد استان همدان افزود:
یکی از مسئولین بلندپایه کشور است، که "دنیای فردا دنیای گفتمان هاست نه دنیای موشک ها" . که پس از این جمله بود که مفاد نامه آمریکا و متحدانش به «بان کی مون»، دبیر کل سازمان ملل متحد علیه برنامه موشکی ایران فاش شد. و رئیس سازمان ملل هم اظهار نگرانی کردند از آزمایشات موشکی کشور .
فراز دوم فرمایشات حضرت آقا ، که در جمع مداحان اهل بیت (ع) بوده ناظر به همین سخن است.
« روزگار روزگار همه چیز است و گرنه به راحتی و به صراحت حق ملت را خواهند خورد »
ایشان با انتقاد شدید از کسانی که دنیای فردا را دنیای مذاکره می دانند و نه موشک خاطرنشان کردند" اگر این حرف از روی نا آگاهی و جهالت گفته شده یک مساله است اما اگر از روی آگاهی باشد خیانت است."
این مدرس حوزه و دانشگاه در ادامه گفت:
بنی صدر هم در سال 1359 همین حرف را زده بود .
وی در ادامه افزود: این دو فراز از فرمایشات مقام معظم رهبری گویای این مطلب است که کشور باید قوای دفاعی خود را تقویت کند .
چون محفل ، محفل قرآنی است این سؤال مطرح می شود که آیا تقویت قوای دفاعی مبنای قرآنی هم دارد یا خیر ؟
بنده دو آیه از قرآن کریم محضرتان تقدیم می کنم

1) وَأَعِدُّوا لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُمْ وَ آخَرِينَ مِن دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ يَعْلَمُهُمْ وَمَا تُنفِقُوا مِن شَيْءٍ فِي سَبِيلِ اللَّهِ يُوَفَّ إِلَيْكُمْ وَأَنتُمْ لَا تُظْلَمُونَ ﻭ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺁﻧﺎﻥ ﺁﻧﭽﻪ ﺩﺭ ﻗﺪﺭﺕ ﻭ ﺗﻮﺍﻥ ﺩﺍﺭﻳﺪ ﺍﺯ ﻧﻴﺮﻭ [ ﻭ ﻧﻔﺮﺍﺕ ﻭ ﺳﺎﺯ ﻭ ﺑﺮﮒ ﺟﻨﮕﻰ ] ﻭ ﺍﺳﺒﺎﻥ ﻭﺭﺯﻳﺪﻩ [ ﺑﺮﺍﻯ ﺟﻨﮓ ] ﺁﻣﺎﺩﻩ ﻛﻨﻴﺪ ﺗﺎ ﺑﻪ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﺷﻤﻦ ﺧﺪﺍ ﻭ ﺩﺷﻤﻦ ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ ﻭﺩﺷﻤﻨﺎﻧﻰ ﻏﻴﺮ ﺍﻳﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﻛﻪ ﻧﻤﻰ ﺷﻨﺎﺳﻴﺪ ، ﻭﻟﻰ ﺧﺪﺍ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﻣﻰ ﺷﻨﺎﺳﺪ ﺑﺘﺮﺳﺎﻧﻴﺪ. ﻭ ﻫﺮ ﭼﻪ ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﺧﺪﺍ ﻫﺰﻳﻨﻪ ﻛﻨﻴﺪ ، ﭘﺎﺩﺍﺷﺶ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻛﺎﻣﻞ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﺩﺍﺩﻩ ﻣﻰ ﺷﻮﺩ ، ﻭ ﻣﻮﺭﺩ ﺳﺘﻢ ﻗﺮﺍﺭ ﻧﺨﻮﺍﻫﻴﺪ ﮔﺮﻓﺖ (انفال آیه مبارکه 60)
از آیه فوق چند نکته استفاده می شود:
- باید متناسب با زمان و در حد نهایت توان مجهز به تسلیحات نظامی روز بود (وَأَعِدُّوا لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ )؛
- تجهیزات و تسلیحات نظامی در اسلام برای دفاع و جنبه بازدارندگی دارد ( تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُمْ )؛
- دشمنانی هستند که ما آنها را نمی شناسیم و فقط خدا آنها را می شناسد( آخَرِينَ مِن دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ يَعْلَمُهُمْ)؛
- بودجه نظامی از مصادیق انفاق در راه خداست (وَمَا تُنفِقُوا مِن شَيْءٍ فِي سَبِيلِ اللَّهِ)؛
- خدای متعال وعده داد که هزینه های نظامی نظامی را جبران می کند(يُوَفَّ إِلَيْكُمْ)؛

2) وَدَّ الَّذِينَ كَفَرُوا لَوْ تَغْفُلُونَ عَنْ أَسْلِحَتِكُمْ وَ أَمْتِعَتِكُمْ فَيَمِيلُونَ عَلَيْكُم مَّيْلَةً وَاحِدَةً كافران دوست دارند شما از سلاح‏ها و ساز و برگ‏هاى خود غفلت كنيد پس يك مرتبه بر شما حمله كنند(نساء آیه مبارکه 102)
بارها دشمنان ما قصد حمله به کشور را داشتند که بحمدالله همین قوای دفاعی کشور مانع هر گونه تجاوز به کشور شد.

حجت الاسلام و المسلمین طالقانی در ادامه گفت: اما محور دوم فرمایشات حضرت آقا که امسال را هم به آن نامگذاری کردند بحث رسیدگی به مسائل اقتصادی کشور هست و مستحضرید که امسال به سال « اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل» نامگذاری شده و حضرت آقا در سخنرانی در مشهد مقدس 10 اصل عملی و راهگشا را برای دولت و ملت تبیین کردند.
حال سوال این است که من و شما به عنوان یک ایرانی در راستای تحقق بخشیدن به شعار امسال چه کار می توانیم بکنیم ؟ در جواب باید عرض کنم که یکی از راهکارهای ده گانه مقام معظم رهبری را در راستای شعار امسال ، « خرید کالای ایرانی و پرهیز جدی از خرید کالای خارجی است».
بنده نمی گویم که کالای ایرانی ضعف ندارد اما عزیزان باید خریداری شود و مورد مصرف قرار بگیرد تا این تولید تقویت بشه و روز به روز ضعف ها مرتفع شود ، همانطور که می دانید ملت ژاپن روی چوب راه رفت ( دمپایی چوبی ) و به اینجا که امروز می بینید رسید.
بنده و شما به عنوان یک مسلمان ایرانی در راستای این شعار حداقل کاری که می توانیم بکنیم خرید کالاهای داخلی است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.