طومار ایران در حمایت از شیخ زکزاکی

  • سه شنبه, 28 ارديبهشت 1395 ساعت 09:34
  • منتشرشده در بین الملل

دبیر سومین همایش بین المللی هم صدا با اقصی می گوید طوماری با دو هزار امضا برای آزادی شیخ زکزاکی، رهبر برجستۀ مسلمانان نیجریه به سفارت این کشور در تهران تحویل داده می شود.

به گزارش جوان همدان به نقل از پرس تی وی، حجت الاسلام سیدعبدالله حسینی روز یکشنبه همزمان با برگزاری همایش بین المللی هم صدا با اقصی در تهران گفت: «هم اکنون شیخ ابراهیم زکزاکی در زندان بسر می برد و ما برای اینکه یادی از وی در این همایش کرده باشیم، عکس او را در جایگاه هیات رئیسه قرار داده ایم.»

وی افزود: «شیخ ابراهیم زکزاکی یکی از اعضای فعال اتحادیه بین المللی سازمان های غیردولتی حامی فلسطین است که در همایش های گذشته حضور بسیار فعالی داشت و ما به همین منظور با امضای طوماری درخواست آزادی او را به سفارت نیجریه در تهران خواهیم داد.»
عبدالله احمد، یکی از شاگردان شیخ زکزاکی نیز که روز یکشنبه در کنفرانس هم صدا با اقصی شرکت داشت در گفت‌وگو با خبرنگار پرس تی‌وی از دولت این کشور به دلیل جنایاتی که علیه شیخ زکزاکی و پیروانش مرتکب شده است، به شدت انتقاد کرد.

وی همچنین گفت وکلای شیخ زکزاکی مصمم هستند پروندۀ وی را به دادگاه‌ جنایی بین‌المللی ببرند.

به گفتۀ احمد، این در واقع دولتِ نیجریه بود که جنایاتی علیه مسلمانان مرتکب شد، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت آن‌ها اقدام مثبتی در پروندۀ شیخ زکزاکی صورت دهند.

نمایندۀ شیخ زکزاکی افزود دولت نیجریه تحت حمایت امریکا و اسرائیل به اقدامات جنایتکارانۀ خود ادامه می‎دهد.

وی همچنین گفت حال شیخ زکزاکی در حال حاضر مساعد است، اما وی یکی از چشمانش را از دست داده و جراحت دستش نیز جدی است.

رهبر مسلمانان نیجریه به همراه همسرش و صدها مسلمانِ شیعۀ دیگر از آذرماه سال 1394 در زندان به سر می‌برند.

شیخ ابراهیم زکزاکی، دبیر کل جنبش اسلامی نیجریه، در تاریخ 22 آذر 1394 در حالی که تیر خورده بود، دستگیر شد.
نیروهای ارتش نیجریه اواخر آذر به خانه شیخ زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه در شهر زاریا حمله و او را به شدت زخمی و دستگیر کردند.

در پی یورش ارتش نیجریه به محل اقامت شیخ زکزاکی و همچنین حملۀ روز قبل آن ها به حسینیۀ شیعیان در تاریخ 21 آذر، صدها تن از جمله سه فرزند زکزاکی کشته شدند.

ارتش نیجریه ادعا کرد شیعیانِ زاریا مسیر کاروان فرمانده ارتش را بستند و قصد داشتند او را ترور کنند؛ ادعایی که از سوی مسلمانان این کشور رد شده است.

بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری بین المللی این کشتار را محکوم کردند.

سازمان عفو بین‌الملل، اوایل اردیبهشت ماه 1395 نیجریه را به کشتار شیعیان متهم و در گزارشی اعلام کرد ارتش این کشور در روزهای 12 و 14 دسامبر (21 و 23 آذر) بیش از 350 تن از شیعیان این کشور را به صورت غیرقانونی قتل عام کرده است.

این سازمان بین المللی همچنین تصاویری ماهواره‌ای به گزارش خود ضمیمه کرده بود که محل گورهای جمعی شیعیان در نیجریه را نشان می‎داد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.